publikaciok_teszt
Hallgatóknak

TDK-témák

Kedves Hallgatók!

Az aktuális, 2024/2025. tanév TDK témái alább tekinthetők meg:

  • Témavezető: Dr. Fiser Béla, egyetemi docens
    Kutatócsoport: CoMoDe-PUR
    Választható téma: Policiklikus aromás szénhidrogének elméleti vizsgálata
    Téma ismertetése: A policiklikus aromás szénhidrogének (PAH) komoly globális problémát jelentenek káros hatásaik miatt. Ezek a molekulák bármilyen organikus anyag tökéletlen égése során keletkezhetnek, s így jelen vannak minden olyan termékben, aminek elkészítéséhez oxigénhiányos égési folyamat szükséges. A kutatás tárgya a mények segítségével közelebb juthatunk a PAH-ok növekedésének és képződésének mélyebb megértéséhez. Ezek ismeretében pedig olyan eljárások dolgozhatók ki, amelyekkel a PAH-ok reakciókészségének vizsgálata. Az így nyerhető ered képződése gátolható, vagy akár meg is akadályozható, s ezáltal egy egészségesebb környezet alakítható ki.

 

  • Témavezető: Dr. Mentes Dóra, tudományos munkatárs
    Kutatócsoport: PUR
    Választható téma: Tűzálló PUR-kompozitok fejlesztése
    Téma ismertetése: A tudományos diákköri munka témája a tűzálló poliuretán hab-kompozitok fejlesztésére összpontosít, amely kulcsfontosságú az épületek és létesítmények tűzbiztonságának javításában. A kutatás célja, hogy különböző összetételű poliuretán habok tűzállósági tulajdonságait vizsgálja, és új, hatékonyabb tűzálló adalékanyagokkal ellátott kompozitokat fejlesszen a szakirodalomban fellelhető adalékanyagok hozzáadásával és a kompozitok esetleges bevonatolásával.

 

  • Témavezető: Dr. Mogyoródy Ferenc, egyetemi adjunktus ; Dr. Ábrahám József, címzetes egyetemi tanár
    Kutatócsoport: Szén-dioxid Kutatócsoport
    Választható téma: Szén-dioxid tartalmú hulladékgázokból metanol szintézis modellezése
    Téma ismertetése: Különböző ipari  eredetű szén-dioxid tartalmú hulladék gázok összetételének és a szén-dioxid leválasztási eljárásoknak a vizsgálata. Szén-dioxid tartalmú hulladékgázokból metanol szintézis modellezése laboratóriumi reaktorban különböző katalizátorokkal. A metanol szintézis technológiai paramétereinek vizsgálata és optimalizálása.

 

  • Témavezető: Dr. Rózsa Zsófia Borbála, egyetemi adjunktus
    Kutatócsoport: Szuperszámítógépes Modellezés Kutatócsoport
    Választható téma: Környezetszennyező molekulák hatása biomembránokra
    Téma ismertetése: Minden nap számtalan vegyi anyag kerül a környezetbe megfelelő kezelés nélkül, miközben környezeti hatásukról hiányos információval rendelkezünk. Célom, hogy jobban megértsük ezen anyagok biológiai membránokra gyakorolt hatását, és elősegítsem a zöldebb technológiák fejlesztését. A kutatás során molekuladinamikai szimulációkat alkalmazok.

 

1. Uretánkötés oxidációjának elméleti vizsgálata
Téma ismertetése: Jelenleg a poliuretánok használat utáni hasznosításának legelterjedtebb módja az égetés. Az oxidatív degradációjuk elméleti vizsgálatával lehetőség nyílik a fontos köztitermékek azonosítására és a veszélyes melléktermékek elkerülésére. Ehhez azonban szükséges az elemi reakcióutak ismerete, amelyeket kvantumkémiai számításokkal fogunk vizsgálni.

2. Kolloid oldatok komplex vizsgálata: modellezés és termodinamikai mérések
Téma ismertetése: A makromolekulás oldatok kialakulásának termodinamikai jellemzése izotermális titrációs kalorimetriával, a határréteg szerkezete pedig tenziómetriás mérésekkel végezhető el. Ezt a molekulamodellezés atomi felbontású szerkezeti és energetikai információval egészíti ki, amely a rendszer tulajdonságainak koherens leírását eredményezi. Szisztematikus rendszervizsgálat esetén ez intelligens tervezési protokollá alakítható.

3. Szisztematikus virtuális festékkönyvtárak készítése
Téma ismertetése: A modern kvantumkémiai számítások lehetőséget adnak arra, hogy molekulák gerjesztési és emissziós spektrumjait prediktív módon számítsuk. Ha a számításokat szisztematikusan változtatott molekulaszerkezeteken végezzük el, akkor lehetőség nyílik azok döntési fa jellegű modellel történő predikciójára, és ily módon a festéktulajdonságok intelligens tervezésére.

 

1. Axiálisan királis 1,3 butadién egységet tartalmazó molekuláris motorok fejlesztése
Téma ismertetése: A molekuláris motorok fejlesztése napjaink egyik top kémiai kutatási témájának számít. Bár több axiálisan királis vegyület is molekuláris motorként működik, eddig mindössze egyetlen 1,3-butadién egységet tartalmazó molekuláris motor ismert az irodalomban, így ilyen típusú molekuláris motorok fejlesztése kiemelt tudományos érdeklődésre tarhat számot.

2. Aszimmetriás nitrogénatomot tartalmazó molekuláris kapcsolók fejlesztése
Téma ismertetése: A nitrogén tartalmú vegyületek közül több is molekuláris kapcsolóként működik, ugyanakkor az irodalomban nem ismert olyan molekula, ahol aszimmetriás nitrogént tartalmazó molekularészlet működik molekuláris kapcsolóként. Ezért az ilyen típusú molekuláris kapcsolók fejlesztése kiemelt tudományos érdeklődésre tarthat számot.

3. Nitrogén konfigurációjának meghatározása kondenzált heterociklusokban
Téma ismertetése: A királis vegyületek sztereokémiájának meghatározása jelentős irodalommal, tudományos jelentőséggel és ipari felhasználhatósággal rendelkeznek. Ugyanakkor a feszült gyűrűs elhelyezkedő nitrogének abszolút konfigurációjának megadásáról jellemzően nagyvonalúan megfeledkeznek. Így fontos lehet olyan módszer fejlesztése, melynek segítségével az aszimmetriás nitrogén konfigurációja megadható.

 

  • Témavezető: Prof. Dr. Mizsey Péter, intézeti tanszékvezető, egyetemi tanár, Professor Emeritus
    Kutatócsoport: Szén-dioxid Kutatócsoport
    Választható téma: Laboratóriumi desztilláló oszlop megépítése és minősítése
    Téma ismertetése: Az Intézet laboratóriumában egy desztilláló oszlopot, a meglévő alkatrészeiből, felépítünk, beüzemelünk és minősítünk. Ehhez több elegy elválasztását vizsgáljuk meg. A munka lehetőséget biztosít analitikai mérések végzésére is.

 

  • Témavezető: Hatvani-Nagy Alpár Ferencz, PhD hallgató, tudományos segédmunkatárs
    Kutatócsoport: CoMoDe-PUR
    Választható téma: Agrárhulladékok műanyagipari hasznosítása
    Téma ismertetése: Az autó vagy bútoriparban felhasznált poliuretán habok gyártására elsősorban ipari robotokat, nagynyomású berendezéseket használnak. A poliuretánt alumínium formákba töltik, amelyekben hőfoktartással veszi fel a hab végleges formáját. Az alumínium-műanyag határfelületen az adhéziós erők csökkentésére, úgynevezett formaleválasztókat alkalmaznak, amelyek segítik a munkadarabok leválását a felületről. Ezek az anyagok fontos részei a gyártásnak, hiányuk a sorok leállásához vezet. Jelenleg szilikon alapú leválasztókat alkalmaznak elsősorban, más olajokkal kombinálva, emulziók formájában. Ezek növelik a gyártás ökológiai lábnyomát és a termék VOC kibocsájtását. A fejlesztés olyan természetes formaleválasztó anyagokra előállítására vonatkozik, amelyek az említett hiányosságokat kiküszöbölik, alacsony áron elérhetőek, és jó minőségű felületeket generálnak a leválasztás során. A laboratóriumi munkák kompozit előállítást, habosítási kísérleteket, mikroszkópiát és analitikai méréseket is magukba foglalnak.

 

Ha felkeltette érdeklődéseteket valamelyik téma, akkor legyetek szívesek jelezzétek a témavezetőknek!

Sok sikert kívánnak a Kémiai Intézet Munkatársai!

Kövesd egyetemünk