kep2
ME

OTKA K-128543 pályázat

Rövid leírás

  • ME
  • OTKA K-128543 pályázat

Az emberiség jövőjének legégetőbb technikai/technológiai problémák a következőek:

  • a globális felmelegedés,
  • szén-dioxid emisszió csökkentése,
  • megújuló energiák mind elterjedtebb alkalmazása,
  • megújuló energia megbízható és nagy volumenű tárolása,
  • megújuló nyersanyagok gyártása,
  • az energia és a nyersanyagellátás biztonsága.

Projektünk ezekre az egymással összefüggő kérdésekre keresi a választ, és belátható, hogy szinte valamennyi problémát megoldhatjuk, ha egy új platform molekulát definiálunk, a szén-dioxidot.

A megújuló energiák mind nagyobb mértékű elterjedésének gátat szab azon sajátosságuk, hogy ezek az energiaforrások változó mértékben állnak rendelkezésre és termelésük jellemzően nem igazítható a fogyasztáshoz. Ezen a helyzeten úgy javíthatjuk, ha megoldjuk a megújuló alapú elektromos energia hatékony tárolását. Az elektromos energia tárolásának számos módja közül a négyléptékű megoldás az, amikor a megújuló elektromos árammal vizet elektrolizálunk, és a keletkezett hidrogént a fosszilis erőművek vagy cementgyárak, illetve kőolaj finomítók füstgázainak szén-dioxidjával energiahordozó molekulává alakítjuk. Ilyen molekula lehet pl. a metán, mely a földgáz fő alkotója, metanol, de megtarthatjuk a hidrogént is mint energiahordozót. Ezen alternatívák részletes mérnöki vizsgálata szükséges, hogy a legmegfelelőbbet kiválaszthassuk.
Amennyiben szén-dioxid és hidrogén reakciójából állítunk elő valamilyen vegyületet, akkor gondoskodni kell a szén-dioxid ipari füstgázokból történő hatékony leválasztásáról. Ennek a megoldásnak, az energiatárolás mellett, további előnyei is vannak. Egyrészt csökkentjük a szén-dioxid emissziót, másrészt a keletkezett energiahordozó molekula, pl. metán vagy metanol, alkalmas arra is, hogy abból nyersanyagokat, anyagokat gyártsunk.
A szén-dioxid további reakcióknak is lehet alapanyaga, így energiatárolás mellett, fontos és hasznos vegyipari termékeket is előállíthatunk.
A kutatás eredményeinek gyakorlati hasznossága mellett, fontos megvizsgálni azok környezeti hatását, hogy az egyes kutatási eredmények alkalmazása környezetvédelemben is fejlődést jelentsen.

Kövesd egyetemünk